+90 533 301 47 86

Sosyal Medyada Biz}

Ankara Şubemiz Hizmetinizde!
2017 Mayıs itibari ile Ankara şubemizle hizmetinizdeyiz.
Ankara Şubesine Ulaşın

Terapi Yolculuğu

Terapi Yolculuğu

Yolun çok uzundur bazen. Ne yolculuğun biter ne de “yolcu”luğun…
Yavaş yavaş çıktığın yolda emin adımlarla ilerlersin. Neleri geride bıraktığına, neleri özleyeceğine, nelerin seni özleyeceğine bakarsın.

Ardına bakarsın…
Bırakırsın
Yürürsün
Kanatlanırsın
Yükselirsin

Kanatlanabilmen için önce hızlanman
Hızlanabilmek için gideceğin yeri bilmen
Doğru anda, doğru zamanda, doğru hızda koşman gerekir…

Kanatlanabilmen için önce düz bir yol bulmak
Bulduğun yolda ilerlemek
Rotanı kaybetmemek gerekir…

Rota senin belirlediğindir,
Gerisi sadık kalmaktır.

Rota senin çizdiğindir,
Gerisi kaybetmemektir.

Kanatlanabilmek için hızını artırırken sarsılacağını da bilmelisin. Uçabilecek güce eriştiğinde daha hızlısı için harekete geçebileceksin. Kanatlanmadan hemen önce daha önce sana hiç bu kadar sert gelmeyen bir rüzgar çarpacak kanatlarına. Rüzgara dokunabilmek, yaklaşabilmek özgürlüktür.

Rotandan emin olmak için önce yavaşlar kontrol eder ardından eyleme geçersin. Hızla ve coşkuyla…

Tüm yaşanmışlıkların üstünden uçarak, bıraktıklarına tepeden bakarak, dev gibi yaşadığın her şeyin an an sen yükseldikçe nasıl küçüldüğünü izleyerek yok alırsın. Asla unutamam, asla bitmez dediğin her şeyin sen yükseldikçe küçülüp yok oluşuna tanıklık edersin. İşte bu tanıklık yaşamla ilgili “bilgelik” tanıklığına dönüşecektir. İşte o an çok şey öğrenmiş olacaksın. Devler yakınken korkutucudur. Uzaklaştıkça, kavradıkça, fark ettikçe, yapılandırdıkça değişecektir. Unutma Devi dev yapan an’dır!

Terapi kanatlanmaktır!
Travmanın korkutucu sokaklarında yanında donanımlı bir güvenlik görevlisi ve güvenlik ekipmanları ile gezersin. O karanlık sokaklarda terapist gözünü senden ayırmayan, ihtiyaçlarını sen söylemeden anlayan; senin mesajını, bakışını, metaforunu, acını, korkunu, kaygını, umudunu emanet ettiğin değerli bir yol arkadaşıdır. Güvenle bağlanacağın anne, sırtını yaslayacağın baba, eş, dost, arkadaş, çocuk her şeydir…

Terapistinle el ele tutuşup kendi acının sokaklarında gezdikçe yaşadıklarına güvenli bir elde yeniden bakarsın. Acını izledikçe, terapistinin gözlerinde kendine yeniden tanıklık ettikçe sakinleşirsin. Artık yalnız olmadığını bilirsin.

Geçmişin travmatik sokaklarında bu sefer kimi zaman elinden tutan, kimi zaman sırtında taşıyan, kimi zaman kucağına yatıran, saçını okşayan yeni bir güçle geçmektesindir. Canın yandığında arkasına saklanabileceğin biri vardır artık. Devin ayakları tam ezecekken, alıp seni yuksrı fırlatan ve geri tutan bir masal kahramanın vardır artık.

Kişi yaşadıkları karşısında kontrol kaybı yaşadıkça travmatik anı ağları tüm sistemi çökertecek kadar güçlenmeye başlar. Terapi kaybettiğin kontrolü sana geri verir. Senin kontrolün, gücün arttıkça travmanınki azalır. Acılar eski gücünü yavaş yavaş kaybeder. Savaşırsın, vurursun, kılıç kuşanırsın karşısında. Öldürürsün, dirilir, yeniden öldürürsün. Çoğu zaman yapışkan gibi eklenmiştir tüm varlığına, çoğu zaman sen olmuştur travma sen de o.

Terapistin travmandan daha güçlü ise güvendesin demektir. Terapist senin acından korkmuyorsa sen de güçlüsün demektir. Terapist seni travmanla ayrıştırabiliyorsa yeni bir senle tanışacaksın demektir. Terapistin cesursa travman korkaktır. Terapistin gücü senin gücün, inancı senin inancındır.

Kendi karanlığında boğulurken ihtiyacın olan tek şey gerçek bir ışık. Terapist sana ışığını tutacak, senin elinden tutacak, seni sana götürecek, seni seninle yeniden tanıştıracak. Sonra özgür olacaksın, gülümseyip terapistine el sallayacaksın, ışığına kavuşmuş olacaksın ve karanlıktan korkmayacaksın…

Vardığın yer sensin
Kavuştuğun sen
Tanıştığın sen…

Tuğba YÜCEL

14 Aralık 2020
355 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Tuğba Yücel - DoktorTakvimi.com