Ergen Danışmanlığı

Ergenlik bir geçişler dönemidir (Steinberg, 1985) : Toplumsal, ekonomik, biyoloji, psikolojik geçişler bu dönemde belirginleşir. Ergenlik dönemini düşünelim, bu süreçte ergenler toplumsal olarak birçok izni elde ederler. Ergenlik süreci ve sonrasında bireylerin araç kullanmasına, çalışmasına, evlenmesine, oy vermesine, belli mekânlara ebeveyni olmadan girmesine izin verilir. Psikolojik olarak bu dönem bireylerin daha akıllı, daha üst düzey düşünebilir hale geldikleri, kendi kararlarını alabildikleri, kendilerinin farkına vardıklarını görürüz. Artık daha bağımsız, daha özgür, geçmiş ve geleceğini daha iyi algılayan ve yorumlayan bireyler haline gelirler.

Bu süreçte öngörüleri daha gelişmiştir. Ekonomik olarak, çalışma izni ile birlikte kimi zaman kendi parasını kazanma deneyimlerinin de başladığı süreç yine ergenliğe rastlamaktadır. Biyolojik olarak bakıldığında ise artık çocuk dünyaya getirebilecek bedensel olgunluğa ulaşmışlardır ve cinsellikle fazlasıyla ilgilidirler.

Bu önemli süreçte ergenlerin yaşadıkları zorlukların daha kolay üstesinden gelebilmeleri, kendilerini ve çevrelerini daha sağlıklı biçimde yorumlayabilmeleri açısından desteklenmeleri çok önemlidir.

Kurumumuzda bu kapsamda ergen danışmanlığı hizmeti yürütülmektedir.

Çalışma Alanları

Çorum Ergen Psikoloğu
Çorum Ergen Psikoloğu

“Kadın Olmak Üzerine Bir Derleme” Eğitim – Çorum

“Dil susarsa beden konuşur..” Soramıyoruz Konuşamıyoruz Danışamıyoruz Tabularla ayıplarla büyüyen kız …

18-24 Ay Oyun Saati

KREŞ/OKUL ÖNCESİ OYUN SAATİ ÇORUM Sağlıklı İlk Ayrılık ve Kanatlanan Çocuklar Çocuklar dünyayı deneyimleriyle …

Ankara 10-12 Yaş Psikodrama Grubumuz Başlıyor

10-12 yaş çocukluk ile ergenlik arasına sıkışılmış zor bir dönemdir. Bu dönemde çocuklara eylemsel bir yöntemle …